1.

0.1203 gm of copper is deposited on a copper plate of mass 9.2 g. What is the total mass of the copper plate?

Answer»

SOLUTION :TOTAL MASS of the COPPER PLATE `=0.1203+9.2=9.3203g=9.3g`


Discussion

No Comment Found