Saved Bookmarks
| 1. |
0.635g of a cupric salt was dissolved in water, excess of KI was added and the liberated iodine required 25ml of N/5Na2S2O3N solution the weight percentage of copper in the salt is ? |
|
Answer» The number of Cu2+ = 25 × 1/5 = 5 = Number of milli moles The weight of the copper in cupric salt is: ⇒ 5 × 63.5 × 10-3 = 0.3175 g Now, the weight of the copper in 0.635 g of a cupric salt is: ⇒ 0.3175/0.635 = 0.5 g now, the weight percentage is: ⇒ 0.5 × 100% = 50% |
|