Saved Bookmarks
| 1. |
1 mol of of `XY_(g)` and 0.2 mol of `Y_(g)` are mixed in 1L vessel. At equilibrium 0.6 mol of `Y _(g)` is present .The value of K for the reaction :-` XY(g) hArr X(g)+Y(g)` isA. 0.04B. 0.06C. 0.36D. 0.4 |
|
Answer» Correct Answer - D `{:(,XY_((g)),hArr,X_((g))+Y_((g))),(t=0,1 "mole",,0.2 "mole"):}` at equilibrium 1-x x 0.2+x `:. 0.2+x=0.6` x=0.4mole `K=(0.6xx0.4)/(0.6)=0.4` |
|