Saved Bookmarks
| 1. |
10 If a train runs at 40 kmph it reachesit's destination late by 11 minutes. But if itruns at so kmph it is late by 5 minutesaly. Find the distance to be coveredby the train. |
|
Answer» Let the correct time for the train to complete the JOURNEY is x minuets Then train cover distance in x+11 minuets at SPEED 40 km\hr = 60 40(x+11) km Then train cover distance in x+5 minuets at speed 50 km\hr = 60 50(x+5) km Both are same then 6o 40(x+11) = 60 50(x+5) ∴40x+440=50x+250 ∴−10x=−190 ∴x=19 minutes |
|