1.

1000 drops of a liquid each of diameter 4 mm coalesce to form a single large drop. If surface tension of liquid is 35 dyne cm^(-1). Calculate the energy evolved by the system in the process.

Answer»

Solution :Number of drops `N=1000impliesn^(1//3)=10`
`implies n^(2//3)=100`
Surface tension of liquid `S=35" dyne cm"^(-1)`
Radius of each small drop `r=2mm=0.2cm`
Energy evolved in MERGING
`W=4pir^(2)S[n-n^(2//3)]`
`impliesW=4xx(22)/(7)xx(2xx10^(-1))^(2)35(1000-100]`
`implies W=(88xx35xx4xx10^(-2))/(7)[900]`
`=15840" ergs".~~1.58xx10^(-3)J`


Discussion

No Comment Found