Saved Bookmarks
| 1. |
2. A bus decreases its speed from80 km h to 60 km h in 5 s.Find the acceleration of the bus. |
|
Answer» Initial SPEED u=80 km/h=80× 18 5 =22.22 m/s Final speed v=60 km/h=60× 18 5 =16.67 m/s Using v=u+at Or 16.67=22.22+α×5 ⟹ a=−1.1 m/s
here you GO pls make me brainliest |
|