Saved Bookmarks
| 1. |
20. A concave lens of focal length 15 centimeters forms an image 10 centimeters from thelens. How far is the object placed from the lens? Draw the Ray diagram. |
|
Answer» Answer: FOCAL length (f ) = -15 cm Distance of IMAGE (V) = -10 cm 1v–1u=1f 1/u = -(1/10) – (1/- 15) 1/u =1/15 – 1/10 1/u = -0.033 u = -30 cm so the object is placed 30 cm away from the concave lens. |
|