1.

25 ml of a solution containing HCl and H_(2)SO_(4) required 10 ml of 1 M NaOH solution for complete neutralization. 20 ml of the same acid mixture on being treated with excess of AgNO_(3) gives Report your answer as (x+y)xx1000.

Answer»

Solution :Let molarity of HCL is x and `H_(2)SO_(4)` is y
`{:(m" mole""mmole "),( x xx25""+""2yxx25=10xx1),(""underbrace("")),("" m" mole of "[H^(+)]):}`
ApplyingPOAC
Applying POAC
`(20xxx)/(1000)=(0.1435)/(143.5)=10^(-3)`
`x=(1)/(20)=0.05M`
`y=(8.75)/(50)=0.175M`
` therefore(x+y)xx1000=(0.05+0.175)xx1000=225`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions