1.

`2xx10^(8)` atoms of carbon are arranged side by side. Calculate the radius of carbon atom if the length of this arrangement is `2.4 cm`.

Answer» Total length `=3.0 cm`
Total number of atoms along the length `=2xx10^(8)`
:. Diameter of each atom `=(3.0 cm)/(2xx10^(8))=1.5xx10^(-8) cm`
:. Radius of the atom`=(1.5xx10^(-8)cm)/2=0.75xx10^(-8) cm`
`=0.075xx10^(-7) cm`
`0.075 10^(-9) m`
`=0.075 nm`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions