1.

5. If a eire has resistance 200 Ω and the current through it is 0.5A, the p.d. across thewire must be ………….. a) 400V b) 200V c) 100V d) 50V.​

Answer»

Explanation:

V=IR

I=.5A

V=?

R=200 Ohm

V=IR

V=200*.5

V=100 V

HENCE the CORRECT anwer is C

F YOU LIKE THE ANSWER PLEASE MARK IT BRAINLIST



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions