1.

A 0.2 kg of mass hangs at the end of a spring. When 0.02 kg more mass is added to the end of the spring, it stretches 7 cm more. If the 0.02 kg mass is removed, what will be the period of vibration of the system?

Answer»

Solution :When 0.02 kg mass is added, the spring STRETCHES by 7 cm
As `MG=kx`
`therefore k=(mg)/(x)=(0.02xx10)/(7XX10^(-2))=(20)/(7)NM^(-1)`
When 0.02 kg mass is removed, the period of vibration will be
`T=2xsqrt((m)/(k))=2pisqrt((0.2)/(20//7))=2pisqrt((7)/(100))=(2pixx2.645)/(10)=1.66s`


Discussion

No Comment Found