1.

A 15 gm ball is shot from a spring gun whose spring has a force constat 600N/m. The spring is compressed by 5 cm. The greatest possible horizontal range of the ball for this compression is (g=10m//sec^(2))

Answer»

Solution :`R_("MAX")=(U^(2))/g`
But K.E ACQUIRED by ball =P.E of spring gun
`implies1/2 m u^(2)=1/2kx^(2)impliesu^(2)=(kx^(2))/m`……….2
From EQUATIONS 1 and 2
`R_("max")=(kx^(2))/(mg)=(600xx(5xx10^(-2))^(2))/(15xx10^(-3)xx10)=10m`


Discussion

No Comment Found