1.

A ball is projected form ground with a speed of 20 ms^(-1)

Answer»

5m
7.5m
10m
12.5m

Solution :Since, `u SIN theta XX t = 10 m`
`RARR 20 sin 45^(@) t = 10`
`rArr t = (10)/(20 sin 45^(@)) = (1)/(sqrt(2))s`
Now, `y = (20 sin 45^(@)) t - (1)/(2) g t^(2)`
`= 20 xx (1)/(sqrt(2)) xx (1)/(sqrt(2)) - (1)/(2) xx 10 xx (1)/(2) = 7.5m`


Discussion

No Comment Found