1.

A ball of mass 50 g falls from rest vertically downwards through a distance of 40 m and hits the ground. Find the kinetic energy and final velocity of the ball before it hits the ground (g=9.8 ms^(-2)).

Answer»

Solution :`m=50 gm=50xx10^(-3)KG`,
`h=40 m, g=9.8 MS^(-2)`
From LAW of CONSERVATION of energy
loss in P.E = gain in K.E.
`rArr mgh =(1)/(2) mv^(2)`and `v=sqrt(2gh)`
Final velocity, `v=sqrt(2xx9.8xx40)=28 ms^(-1)`
`K.E. = (1)/(2)mv^(2)=(1)/(2)xx50xx10^(-3)xx28xx28=19.6 J`


Discussion

No Comment Found