Saved Bookmarks
| 1. |
A balloon starts rising from the ground with an acceleration of `1.25ms^-2`. After 8 seconds, a stone is released from the balloon. After releasing, the stone will:A. cover a distance of 40 mB. have a displacement of 50 mC. reach the ground in 4sD. begin to move down after |
|
Answer» Correct Answer - 3 `S=(1)/(2)(a)(t)^(2)` `=(1)/(2)(5/4)(8)^(2)` `=40 m` and v= at `=(5)/(4) (8)=10 m//s` `and-40 = 10t-(1)/(2) gt^(2)` `t^(2)-2t-8=0` `t=4 sec` |
|