1.

A block of mass 5 kg resting on a horizontal surface is connected by a cord, passing over a light frictionless pulley to a hanging block of mass 5 kg. The coefficient of kinetic friction between the block and surface is 0.5. Tension in the cord is (take, g=9.8ms^(-2))

Answer»

49 N
zero
36.75 N
12.75 N

Solution :( c) `a=("Net PULLING force")/("Total MASS")`
`=(5g-0.5xx5xxg)/(10)=(g)/(4)`
Equation of motion for the hanging mass will be,
`5g-T=5a=(5g)/(4)`
`THEREFORE"" T=(15)/(4)g=(15xx9.8)/(4)=36.75 N`


Discussion

No Comment Found