1.

A boat is moving with a velocity v_(b w) = 5km//hr relative to water. At time t = 0, the boat passes through a piece of cork floating in water while moving downstream. If it turns back at time t_(1) = 30 min, (a) when the boat meet the cork again ? (b) The distance travelled by the boat during this time.

Answer»

Solution :
Consider an OBSERVER attached with cork. The boat has same SPEED upstream and downstream RELATIVE to cork. Hence, if the boat travels for 30 min. while moving away from cork, it travel the same time whileapproaching the cork.
Therefore the boat meet the cork at
T = 2t = 60 min. 1h
The distance travelled by boat in this time,
`S = V_(BW) XX T = 5 xx 1 = 5km`


Discussion

No Comment Found