1.

A boat is moving with a velovity vbw= 5km/hr relative to water. At time t=0, the boat passes through a piece of cork floating in water while moving downstream. If it turns back at time t_(1)=30min, (a) when the boat meet the cork again? (b) The distance travelled by the boat during this time.

Answer»

SOLUTION :t=0

CONSIDER an observer attached with cork. The boat has same speed upstream and DOWNSTREAM realtive to cork. Hence, if the boat TRAVELS for 30min. While moving away from cork, t travels the same time while approaching the cork.
THEREFORE the boat meet the cork at `T=2t=60min.` = 1h
The distance travelled by boat in this time,
`S=V_(BW)xxT=5xx1=5km`


Discussion

No Comment Found