1.

A body at rest explodes and breaks up into 3 pieces. Two pieces having equal mass, fly off perpendicular to each other with the same speed of 30 m/sec. The 3rd pieces has 3 times the mass of each of the other pieces. Find the magnitude and direction of its velocity immediately after the explosion.

Answer»

Solution :For momentum conservation in each direction of MOTION of the smaller pieces.
`{:(3M v cos theta = m xx 30),(3m v sin theta = m xx 30):}}`
These two relations GIVE,
`TAN theta = 1`, and `v=10 sqrt(2)m//s`
The 3RD piece of mass 3m will go making an angle `(180-theta)=135^(@)` relative to either piece of equal masses.


Discussion

No Comment Found