1.

A body dropped from the top of a tower falls through 40 m during the last 2 seconds of its fall then the height of the tower is

Answer»

let  the total time of fall of the body be t sec then

In t sec it falls (1/2)gt2 and in t-2 sec it falls 1/2 g(t-2)

so by the given condition

(1/2)gt2 -1/2 g(t-2)2 =40

=>1/2g(t2-t2+2t-4)=40

=>10t-20=40 [ taking g=10m/s2]

=> t=6 sec

Hence height of the tower H = 1/2x10x6 = 180m



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions