Saved Bookmarks
| 1. |
A body is projected vertically upward with the velocity v=3hati+4hatjms^(-1). The maximum height attained by the body is (g=10ms^(-2)). |
|
Answer» 7m `H_(max)=(v^(2)sin^(2)theta)/(2G)=(v^(2))/(2g)""[:.thet=90^(@)]` `v=sqrt(9+16)=sqrt25` `:.v^(2)=25""H_(max)=(25)/(20)=(5)/(4)=1.25m` |
|