1.

A body of mass 0.3 kg is taken up an inclined plane of length 10 m and height 5 m and then allowed to slide down to bottom again. Find kinetic energy at the end of the trip.

Answer»

Solution :
`sintheta=(5)/(10)=(1)/(2)=sin.(PI)/(6)` so, `THETA=(pi)/(6)`
P.E at top = `0.3xx9.8xx5=14.7J`
`{:("K.E at the end"),("of TRIP"):}}={{:("P.E at top"),("- Work done"),("against friction"):}`
`K.E=14.7-7.6`
`=7.1J`


Discussion

No Comment Found