1.

A body of mass 10 kg at rest is subjected to a force of 16N. Find the kinetic energy at the end of 10 s

Answer»

Solution :Mass m=10 KG
FORCE F=16N
time t=10s
`a=F/m=16/10=1.6ms^(-1)`
we KNOW that `v=u=+t=0+1.6xx10=16ms^(-1)`
KINETIC energy `K.E=1/2mv^(20=1/2xx10xx16xx16=1280J`


Discussion

No Comment Found