1.

A body of mass 10 kg is acted upon by two perpendicular forces, 6N and 8N. The resultant acceleration of the body is

Answer»

1 `MS^(-2)` at an angleof `tan^(-1)(4/3)` w.r.t 6n force
0.2 `ms^(-2)` at an angleof `tan^(-1)(4/3)` w.r.t 6n force
1 `ms^(-2)` at an angleof `tan^(-1)(4/3)` w.r.t 6n force
0.2 `ms^(-2)` at an angleof `tan^(-1)(4/3)` w.r.t 8n force

Solution :
Mass= m= 10 kg
`F_(1)=6N`
`f_(2) = 8N`
Resultantforce`=f= sqrt(F_(1)^(2) + F_(2)^(2)) = sqrt(36+ 64)`
Let`THETA _(1)` be angleand `vec(QR )`
tan `theta _(1) = (F_(2))/(F_(1))= (8)/( 6) = (4)/(3)`
`theta _(1) = tan^(-1)(4)/(3) w.r.t F_(1) = 6N`
`tan theta_(2)= (F_(1))/( F_(2))= (6)/(8)= (3)/(4)`
`theta _(2) = tan^(-1) ((3)/(4)) w.r.tF_(2) = 8N`


Discussion

No Comment Found