1.

A body of mass 2 kg travels according to the law x (t) = pt + qt^(2) + rt^(3) where, q = 4m s^(-2) , p - 3m s^(-1) and r = 5m s^(-3). The force acting on the body at t = 2s is

Answer»

136 n
134 n
158 n
68 n

Solution :135 B N
m=2kg Q= 4 `m//s^(2) , p-3 m//s ,r = 5 ms^(3)`
`3t+ 4t^(2) + 5T^(3)`
`a= (dx )/(DT )= 3(1) +(2t)+ 5(3t^(2))`
at t =2
a= 8 +30(2)
ForceF = ma
`= 2xx 68`
`136 N`


Discussion

No Comment Found