1.

A body of mass 4 kg is attached to another body of mass 2 kg with a mass less rod. If 4 kg mass is at (2hati + 5hatj)m, and 2 kg mass at (4hati + 2hatj)m, find the centre of mass of that system.

Answer»

Solution :Mass of the FIRST BODY, `m_(1)` = 4KG
Mass of the second body,`m_(2) = 2k`
POSITION vector of first body `vecr_(1) = (2hati + 5hatj)m` ,
Position vector of second body, `vecr_(2) = (4hati + 2hatj)` m
Centre of mass of the system ,
`vecr_(CM) = (m_(1)vecr_(1) + m_(2)vecr_(2))/(m_(1) + m_(2)) =(4(2hati + 5hatj)+2(4hati + 2hatj))/(4+2) = 1/3[8hati + 12hatj]m`


Discussion

No Comment Found