Saved Bookmarks
| 1. |
A body of mass 4m at rest explodes into three fragments. Two of the fragments each of mass m move with speed vin mutually perpendicular directions. Total energy released in the process is |
|
Answer» `mv^2` As two fragments of mass m each are moving with speed V each at RIGHT angles, so `|vec(p_1) + vec(p_2)| = msqrt(v^2 + v^2) = sqrt(2) mv` `:. |vecp_3| = |vecp_1 + vecp_2| = sqrt(2) mv` The mass of third fragment is 2m. `:. ` KINETIC energies of three fragments are `K_1 = (p_1^2)/(2m) = 1/2 mv^2 , K_2 = (p_2^2)/(2m) = 1/2 mv^2` and `K_3 = (P_3^2)/(2(2m)) = 1/2 mv^2` Total energy released during explosion = `K_1 + K_2 + K_3 = 3/2 mv^2` . |
|