1.

A body of mass 8 kg is moved by a force F=3x N, where x is the distance covered . Initial position is x=2m and final position is x - 10m . If initialy the body is at rest , find the final speed .

Answer»

SOLUTION :`F=ma:F=m.(DV)/(DT)`
`3x=m.(dv)/(dx).(dx)/(dt) ,3x=8.(dv)/(dx)v,3x dx =8v dv`
`3int_(2)^(10) X dx = 8int_(0)^(v) v dv , 3[(x^(2)/2]_(2)^(10)=8[v^(2)/2]_(0)^(v) ,3[100-4] =8v^(2), v^(2)=(3xx96)/8=36, v=6 m//s`


Discussion

No Comment Found