1.

A body of mass `m = 1 kg` is thrown at an angle `theta = 45^(@)` to the horizontal with the initial velocity `u = 10 m//s`. Find the mean power delivered by gravity over the whole time of motion of the body.

Answer» `P_(avg) = (W_("Total"))/("time") = (0)/("Time") = 0`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions