Saved Bookmarks
| 1. |
A body weight 72 N moves from the surface of earth at a height half of the radius of the earth , then gravitational force exerted on it will be ....... |
|
Answer» 72 N `:.W = (GM_em)/(R_e^2)"" :.72 = (GM_em)/(R_e^2)` Now w = `=(GM_em)/((R_e+R_e/2))=(GM_em)/((3/2R_e)^2)=(GM_em)/(3/2Re)=4/9(GM_em)/(-R_e^2)` `:. W. = 4/9 XXW` `:. W = 4/9 XX 72 = 32 N` |
|