1.

a body without air space of mass 150 gm and volume 250cm^3. Will it float or sink?

Answer»

Here, mass of the body, M = 150g

volume of the body, V = 250 cm3 

density of the body, \(d = \frac{M}{V} = \frac{150\,g}{250\,cm^3}\)

\(= 0.6 \frac{g}{cm^3}\)

Since the density of the body \(\left(0.6 \frac{g}{cm^3}\right)\) is less than the density of water \(\left(1 \frac{g}{cm^3}\right),\) the body will float on water.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions