1.

A bullet of m ass 10 g m oving horizontal w ith a velocity of 400 ms^(-1) strikes a w ood block of m a ss 2 kg w h ic h is s u s p e n d e d by lig h t inex ten sib le strin g of length 5 m. As resu lt the c e n tre of gravity of th e block fo und to rise a v ertical distan ce of 10 cm . The sp eed of the bullet after it em erges on horizontally from the block will b e ......

Answer»

120 `ms^(-1)`
160 `ms^(-1)`
100 `ms^(-1)`
80 `ms^(-1)`

Solution : Momentumconvertationalrule
`(10)/( 1000)xx 400+ 2xx 0 = 2 xx v_(1)+ (10)/( 1000) xx v_(2)`
Usingworkenergyrule
MGH `=(1)/(2) Mv_(1) 2`
`2 xx10 xx 0.1= (1)/(2)xx 2 xxv_(1)^(2)`
Usingequation(1)
`v_(1)= 1.40m//s`
`4 =2xx 1.40+ 0.01v_(2)`
`4-2.80= 0 .01v_(2)`
`(1.20)/(0.01) =v_(2)`
`v_(2) = 120 ms^(-1)`


Discussion

No Comment Found