Saved Bookmarks
| 1. |
a bullet of mass 20 gram is fired with velocity of 1200m/sec after passing through a mud wall of 2m thick its velocity decreases to 200 m/sec what is average resistance offered by the mud wall? |
|
Answer» Answer: use FORMULA v^2=u^2+2as v=200m/sec u=1200m/sec s=2m 200^2=1200^2+2*a*2 -14*10^5 = 4*a a = -3.5*10^5 i.e retardation F=m*a =20*10^-3 * 3.5*10^5 |
|