1.

A bus 150 m long is moving with a speedof 90 km/h . Inwhat time shall it cross 850 m long bridge ?

Answer»

Solution :Given :`{:("LENGTH of"),("the bus"):}}= 150`
Speed ` = 90 km//h = (90xx5)/(18)`
25 m/sec
` {:("Length of"),("the bridge"):}}= 850 m
{:("TOTAL distance"),("To be covered"):}}= 150 + 850 = 1000M`
Formula :
Velocity `= ("Distance")/("Time")`
Time`= ("Distance")/("Velocity") = (100)/(25)`
= 40 SECOND


Discussion

No Comment Found