1.

A car is driven at constant speed on a rough road. The shock absorbers vibrate vertically. As we know, if the displacement varies sinusoidally, the oscillation will be a simple harmonic. When there is matching between the disturbance and the oscillating shockers, we call it as resonance. Consider the mass of the car and its contents M=1500 kgwith a man of mass m=75 kg, rising vertically S=0.1 m due to the peaks separated by lambda=10 m equally and the speed of the car being v and time period being T.Then: The nature of oscillation of shocker will be :

Answer»

DAMPED oscillations
SIMPLE HARMONIC oscillations of constant AMPLITUDE
peridoic with increasing amplitude
information GIVEN in the passage are insufficient

Answer :A


Discussion

No Comment Found