Saved Bookmarks
| 1. |
A car weighs 1800kg. The distance between its front and back axles is 1.8m. Its centre of gravity is 1.05m behind the front axle. Determine the force exerted by the level ground on each front wheel and back wheel. |
Answer» SOLUTION : From the theorem of MOMENTS `F_1d_1=F_2d_2` (about B) `(2m_1g)(1.8)=(1800g)(0.75)` Force on `m_1=375kg wt=375xx9.8-3675N` on the front wheels. SIMILARLY, `(2m_2g)(1.8)=(1800g)(1.05)` (about A) Force on `m_2=525kg wt=525xx9.8=5145N`. on the BACK wheels. |
|