1.

A carnot engine absorbs heat at 127^(@)C and rejects heat at 87^(@)C. The efficiency of engine is

Answer»

`10%`
`30%`
`50%`
`70%`

Solution :`eta=1-(T_(2))/(T_(1))=1-(360)/(400)=(1)/(10)=10%`


Discussion

No Comment Found