Saved Bookmarks
| 1. |
A carnot engine has efficiency 40 % and it absorbs heat from source at 500^@ K. How much should the temperature of source be increased so as to increase its efficiency by 60 % of original efficiency ? |
|
Answer» 1200 K `eta_1=1-T_2/T_1` `T_2/T_1=1-eta_1` `T_2/500=1-0.4` `THEREFORE T_2=0.6xx500` `therefore T_2`=300 K Now `eta_2=1-T_2/(T._1)` `T_2/(T._1)=1-eta_2` `300/(T._1)=1-0.6` `300/(T._1)=0.4` `therefore T._1=300/0.4` `therefore T._1`=750 K |
|