Saved Bookmarks
| 1. |
A cell supplies current of 1.2 A through two resistors each of 2 ohm connected in parallel. When the resistors are connected in series it supplies a current of 0.4 A , Calculate : internal resistence and emf of the cell.... |
|
Answer» Answer: Given=R1=R2=2ohms Internal resistance=r In parallel current flows=1.2 A In series current flows =0.4A Assuming potential of source REMAINS CONSTANT in both case: EQUIVALENT resistant in parallel : Rp=R1R2/R1+R2 =2x2/2+2 =1ohm Thus , sum of potential DROPS at individual resistance=total potential difference applied i(Rp+r)=v 1.2(1+r)=V-----------------1 now for series connection: Rs=2+2+r=r+4 Thus sum of potential drops at individual resistance=total potential difference applied iRs=V 0.4x(4+r)=V------------------2 from eq. 1 and 2 1.2(1+r)=0.4x(4+r) r=0.5ohms on substituting r=0.5 ohms in equ 1 we GET E=1.8volts |
|