1.

A chain of length 1 and mass m lies on the surface of a smooth sphere of radius Rgt1 with one end tied to the top of the space. The potential energy phi, is joule, of a particle of mass 1 kg, moving in the x-y plane, obeys the law phi=3x+4y, where (x,y) are the coordinates of the particle in metre. If the particle, is at rest at (6,4) at time t=0 then

Answer»

The particle has constant acceleration
The work DONE by the conservative force at the INSTANT of the particle crossing the x-axis is 25 J
the speed of the particle when it crosses the y-axis is `10ms^(-1)`
the COORDINATES of the particle at time t=4s are (-18,-28)

Answer :A::B::C::D


Discussion

No Comment Found