Saved Bookmarks
| 1. |
A circular platform is mounted on a vertical frictionless axle. Its radius is r=2m and its moment of inertia is I=200kg-m^(2). It is initially at rest. A 70kg man stands on the edge of the platform and begins to walk along the edge at speed V_(0)=1.0 m/s relative to the ground. Find the angular velocity of the platform. |
|
Answer» Solution :ANGULAR momentum of man `=` angular momentum of PLATFORM in OPPOSITE direction or `mv_(0)r=Iomega` `omega=0.7`rad/s |
|