| 1. |
A closed box measures 66 cm, 36 cm and 21 cm from outside. If its walls are made of metal-sheet, 0.5 cm thick ; find :(i) the capacity of the box ;(ii) volume of metal-sheet and(iii) weight of the box, if 1 cm3 of metal weights 3.6 gm. |
|
Answer» External length of the closed box = 66cm. External breadth of the closed box = 36 cm External height of the closed box =21 cm External volume of the closed box= 66 x 36 x 21 = 49896 cm3 Internal length of the box =(66 – 2 x 0.5) = 66 – 1 = 65 cm Internal breadth of the box =(36 – 2 x 0.5) = 36 – 1 = 35 cm Internal height of the box = (21 – 2 x 0.5) = 21 – 1 = 20 cm Internal Volume of the box = 65 x 35 x 20 = 45500 cm3 (i) Capacity of the box = 45500 cm3 (ii) Volume of metal sheet of the box = External volume – Internal volume = 49896 – 45500 = 4396 cm3 (iii) 1 cm3 of metal weigh 3.6 grams. Weight of the box = 4396 x 3.6 gm = 15825.6 gm |
|