1.

A constant force acting on a body of mass 3.0 kg changes its speed from 2.0 m s^(-1) to3.5 m s^(-1) in 25 s.The direction of the motion of the body remains unchanged.What is the magnitude and direction of the force ?

Answer»

Solution :`a = 1.5 //25 = 0.06 ms^(-2)`
`F = 3 XX 0.06 = 0.18 N` in the direction of MOTION.


Discussion

No Comment Found