Saved Bookmarks
| 1. |
A cornot engine has the same eficincy , when operated (i) between 100K and 500K (ii) between TK and 900K. Find the value of T. |
|
Answer» SOLUTION :(i) Here `T_(1)=500K, T_(2)=100K` `eta=1-(T_(2))/(T_(1))=1-(100)/(500)=1-0.2=0.8` (II)Now, `T_(1)=900K,T_(2)=T and eta=0.8` Again, `eta=1-(T_(2))/(T_(1))` `0.8=1-(T)/(900)(or)(T)/(900)=1-0.8=0.2` `thereforeT=180K` . |
|