1.

A cubical box is to be constructed with irogn sheets 1 mm in thickness. What can be the minimum value of the external edge so that the cube does not sink in water? Density of iron =8000kg m^-3and density of water =1000 kgm^-3.

Answer»


Solution :LET xrarr exterN/Al EDGE
`-rho_1=8000kg/m^3`
`=8gm/u`
`rho_w=1000kg/m^3`
`=1gm/u`
`:.w=u`

`=For the given CONDITION
`Weight of the box=Buoyant force
`rarr V_1g=vrho_ug`
`rarr (x^2xx(0.1)xx6)xx8=xy^3xx1`
[Because VOLUME of iron `=v_1=6volume of each SHEET]`
`rarr x=4.8cm`


Discussion

No Comment Found