1.

A cylinder of volume 10 m ^(3) contains hydrogen gas at 300 K. What is the quantity of heat required to raise the temperature of the gas to 303 K? Using this energy a body of mass m can be lifted to a height of 10 m. What is the body ? Density of hydrogen is 8. 9 xx 10 ^(-2) Kg //m ^(2)- C _(v) = 20. 4 J mol ^(-1) K ^(-1).

Answer»

SOLUTION :`Q = m C _(v) dT`
Mass = Desnity `XX` Volume
`Q = ( 8.9 xx 10 ^(-2) xx 10)/(2 x 10 ^(-3)) xx 20. 4 xx (303 - 300)`
`= 2. 72 xx 10 ^(4) J`
Let the mass be m. When the mass is raised to a height h, then this energy is converted into potential energy of the mass (mgh)
`mgh = 2.72 xx 10 ^(4)`
`m = (2. 72 xx 10 ^(4))/(9.8 xx 10) = 277.5 kg `


Discussion

No Comment Found