1.

A cylindrical metallic rod 0.5 m long conduct heat at the rate of 50 "Js"^(-1) when its ends are kept a 400^(@) C and 0^(@) C respectively. Coefficient of thermal conductivity of metal is 72 "Wm"^(-1) "K"^(-1). What is the diameter of rod?

Answer»


Solution :`50= 72 XX pi R^(2) xx 400//0.5, r= 0.0167 m. D=0.0332 m`


Discussion

No Comment Found