1.

A cylindrical piece of cork of height 4.9 cm floats in water with its axis vertical and is made to execute slın. Calculate its time period of oscillation if its density is 0.2 gm/cc ?

Answer»


SOLUTION :`T=2pisqrt(hrho//rho_(L)G)=2pisqrt(4.9xx10^(-2)xx0.2xx10^3//1000xx9.8)=0.198` SECOND


Discussion

No Comment Found