Saved Bookmarks
| 1. |
A door of moment of inertia 4 km m^(2) is at rest .When a torque of 2pi Nm acts on it find its angular acceleration Find also its angular velocity after 1S |
|
Answer» SOLUTION :MOMENT of inertia I=4kg `m^(2) omega_(1)=0,tau=2piNm` i)Angular acceleration `ALPHA=?,tau=Ialpha=(tau)/(I)=(2pi)/(4)=(PI)/(2) rad//s^(2)` `omega_(1)=o,omega_(2)=?t=1 sec,omega -omega_(1)=alphat,omega_(2)=(pi)/(2)xx(1),omega_(2)=(3.14)/(2)=1.57 `rad/sec |
|