1.

A driver can stop his car from the red signal at a distance of 20m when he is driving at 36 kmph and 41.25m when he is driving at 54 kmph. Find his reaction time.

Answer»

Solution :Let t is reaction time of driver during which he MOVES with uniform speed
Distance covered during reaction time = `S_(1)=ut`
As he applies brakes, distance covered before coming to REST is `S_(2)=(u^(2))/(2a)`
Total distance covered is `S=ut+u^(2)//2a`
`20=10t+(100)/(2a)......(1)`
`41.25=15t+(225)/(2a)......(2)`
SOLVING above equation `3.75=7.5t`
`t=0.5s`


Discussion

No Comment Found